8 Ağustos 2011 Pazartesi

IŞIK YAYAN DİYOT

        Işık yayan diyotlar kısaca LED diye bilinir ve çok yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Genelde ikaz amaçlı kullanılmasını rağmen günümüzde LED teknolojilerindeki gelişlerin sonucunda aydınlatma için de kullanılmaktadır. Çok çeşitleri vardır. LED leri kullanabilmek için kaç volt, kaç miliamperle çalıştığını iyi bilmek gerekir. Buna göre LEDleri istediğimiz şekilde kullanabiliriz. LED iki uçlu bir elektronik devre elemanıdır. Bunlar Anot(A) ve Katot(K)' tur. Anot ucu kaynağın + ucuna gelecek şekilde bağlanmalıdır.

        LEDler genelde ön direnç ile birlikte kullanılır. LED öndirenci hesaplanmalıdır. Örneğin 2V/20mA özelliğine sahip bir LED'i 5V'luk devrede çalıştırmak için R=(5-2)/0,02 = 150 ohm' luk direnç kullanılmalır. Dirençte harcanan güç te; P=UxI=3x0,02= 0,06W olarak hesaplanır.
        LED lere normalinden düşük voltaj uygulanırsa az ışık yayarlar, Fakat fazla voltaj uygulandığında belli değerden sonra devre elemanımız bozulur ve kullanılmaz hale gelir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Şebekeden Bağımsız Çalışan Fotovoltaik Elektrik Üretim Sistemi

    Şebekeden bağımsız (Off Grid) güneş ışınlarını doğrudan elektriğe dönüştüren fotovoltaik bir elektrik üretim sistemine ait elektrik dev...