8 Şubat 2012 Çarşamba

DİJİTAL ANALOG ÇEVİRİCİ_1

        Mikroişlemcili sistemlerde biligler dijital olarak işlenir. Ne demek? dijital bilgi. Yalnızca 1 ve 0 dan oluşan sistem diyebiliriz. burada 1 bilgisi 5 Volt ile, 0 bilgisi ise 0 Volt ile temsil edilir. Bilgi işlendikten sonra eğer gerekli ise Analog sinyale dönüştürülür. Örneğin 12 Volt' luk DC motorun hızını artırıp azaltmak için gerilimini 0-12V arasında ayarlamanız gerekir. DC motoru da mikrodenetleyici ile kontrol ediyorsak, denetleyicinin kullandığı Dijital sinyaller Analog sinyale dönüştürülmelidir. Bunun için düzenlenen elektronik devrelere Dijital-Analog Dönüştürücü (DAC) denir.

         Şekilde bir DAC şeması görülmektedir. Devre iki adet 741 Op-Amp ile kurulmuştur. Birinci Op-amp eviren toplayıcı, ikinci Op-Amp eviren olarak kullanılmıştır. Girişlere uygulanan 5 Voltluk dijital 1 bilgisi  -0,2 kazanç ile çıkışa 1 volt olarak yansımaktadır. Bütün girişlerin kazancı aynı şekilde seçildiğinden çıkışta; gerilimi 0-8 Volt aralığında 1'er volt aralıkla ayarlanan bir Analog sinyal elde edilmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Şebekeden Bağımsız Çalışan Fotovoltaik Elektrik Üretim Sistemi

    Şebekeden bağımsız (Off Grid) güneş ışınlarını doğrudan elektriğe dönüştüren fotovoltaik bir elektrik üretim sistemine ait elektrik dev...