27 Şubat 2016 Cumartesi

Foto Voltaik (PV) Modül
Günümüzde yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanmanın yöntemlerinden biri de güneşten elektrik üreten sistemlerdir. Güneş ışığını doğrudan elektrik enerjisine dönüştüren mekanizmaya Photovoltaic (PV) Modül denmektedir. PV modüller, PV hücrelerin uygun şekilde bir araya getirilmesiyle oluşturulmuş sistemlerdir. PV modülleri de amacımıza ve projemize uygun bir şekilde bir araya getirdiğimiz zaman da PV array veya diziler oluşturulmaktadır.

Şekil 1: Monokristal PV Modül
PV modüllerden diziler oluştururken bilinmesi gereken bazı hususlar vardır. İlk planda ön plana çıkan bu kurallar; Seri bağlantı yapıldığında gerilim artar-akım aynı kalır, paralel bağlantı yapıldığında akım artar- gerilim aynı kalır ve özdeş modüller kullanılmalıdır.
            Bir PV modülün etiketindeki değerler ne anlama gelmektedir?


Şekil 2: Monokristal PV Modül Etiketi
Pmax: Modülden alınabilecek maksimum gücü ifade eder.
            Vmp: Maksimum güç anındaki gerilim.
            Imp: Maksimum güç anındaki akım.
(Pmax= Vmp x Imp)
            Voc: Yüksüz en yüksek voltaj
Isc: Kısa devre iken en büyük akım
MSV: Dizi oluştururken aşılmaması gereken voltaj seviyesi
MSFR: Dizi oluştururken aşılmaması gereken ve kullanılacak sigorta akımı
            Bütün veriler, AM1.5 (Atmosferdeki güneş spektrumu) standardında, 25 0C sıcaklık ve 1000W/m2 koşullarında elde edilmiştir.
          Yukarıdaki şekillerde Monokristal türündeki 20W’lık modül resmi ve etiket değerleri görülmektedir. Monokristal modüller günümüzde en yüksek verimlilik sınıfına sahip PV modüllerdir. Şekil 3’te bu modül için, akım-gerilim ve güç-gerilim grafiği aynı şekilde verilmiştir.
Şekil 3: PV Modül  f(i)= v ve f(p)= v Grafiği
Şekilde maksimum power point (MPP) olarak verilen nokta, maksimum güç noktasıdır.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Şebekeden Bağımsız Çalışan Fotovoltaik Elektrik Üretim Sistemi

    Şebekeden bağımsız (Off Grid) güneş ışınlarını doğrudan elektriğe dönüştüren fotovoltaik bir elektrik üretim sistemine ait elektrik dev...