14 Ağustos 2017 Pazartesi

Fotovoltaik Modül Alanı Oluşturma


Fotovoltaik sistemler; Şebekeden Bağımsız ve Şebekeye bağlı olmak üzere iki çeşit olarak karşımız çıkar. Şebekeden bağımsız sistemlerin DC bara gerilimi çoğunlukla 12V, 24V, 36V, 48V gibi gerilimler tercih edilir. Şebekeye bağlı sistemlerde ise DC bara gerilimi daha yüksek olabilmektedir.
Örneğin 12V, 1000Wp lik bir modül alanı kurmak isteyelim. Bunun için kullanacağımız modül gücüne göre 100Wp x 10 veya 200Wp x 5 veya 250Wp x 4 adet gibi sayı belirleriz. Genellikle modüller 12V’luk sistem kurmak için uygun gerilimde üretilir. Haliyle yukarıdaki kombinasyonları paralel bağlantı yaparak istenilen modül alanını oluşturabiliriz.


Şekil 1: Paralel Bağlı Fotovoltaik Modül Alanı
Şekil 1’de örnek olarak 4 adet 250Wp değerinde modüller paralel bağlanmış ve 12V DC barayı besleyecek 1000Wp gücünde modül alanı oluşturulmuştur.
Bu defa Aynı modüllerle 24V DC, 1000Wp değerinde modül alanı oluşturmak istersek ne yapmalıyız?

Şekil 2: Seri ve Paralel Bağlantılı Modül Alanı
Şekil 2’de görüldüğü gibi 12V’luk modüller seri bağlanarak 24V’luk DC sistem elde edilir. Daha sonra bu diziden bir tane daha elde edip, öncekine paralel bağlamak suretiyle sisemin gücü 1000Wp yapılır.
Bu çalışmamızda kısaca Fotovoltaik modüllerden, fotovoltaik alan oluşturma mantığını açıklanmış, kablo seçimi, By-pass diyodu, Block diyodu gibi teknik detaylardan bahsedilmemiştir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Şebekeden Bağımsız Çalışan Fotovoltaik Elektrik Üretim Sistemi

    Şebekeden bağımsız (Off Grid) güneş ışınlarını doğrudan elektriğe dönüştüren fotovoltaik bir elektrik üretim sistemine ait elektrik dev...